środa, 22 kwietnia 2015

Krótka historia zespołu

  Jesienią 1985 r. Kurt Cobain spotyka Krista Novoselica. Obydwoje są fanami new wave (nowej fali) i punk rocka, co między innymi przyczynia się do szybkiego zawiązania się ich przyjaźni.
   Z końcem 1986 r. Cobain, Novoselic i perkusista Aaron Burchhard zakładają zespół. Długo nie mogli zdecydować się na nazwę. Najpierw miała ona brzmieć Ted Ed Fred, potem Pen Cap Chew, Windowpane, Skid Row. Muzycy wymyślili nazwę Nirvana będąc zafascynowani buddyzmem
  Pierwszy koncert zespołu odbył się wiosną '87 na imprezie w Raymond (stan Waszyngton). Skończył się dosyć niefortunnie, ponieważ muzycy omal nie zostali pobici, za to, iż nie grali żadnych coverów i wypili całe piwo.
   23.I.1988 r. Nirvana nagrywa pierwsze demo z pomocą znanego w kulturze grunge'u Jacka Endino. Składa się ona z 10 utworów i kosztuje Cobaina 152,44 $. Crover znów gościnnie występuje z Nirvaną. Johnatan Poneman z Sub Pop proponuje Nirvanie wydanie singla. Muzycy od razu zgadzają się. Kilka miesięcy później Burckhard zostaje wyrzucony z zespołu. Jego następca, Dave Foster, również dosyć szybko opuszcza Nirvanę. Burckhard wraca po pewnym czasie, ale nie długo potem zostaje znowu usunięty z grupy za prowadzenie samochodu Kurta po pijanemu. Jego miejsce zajmuje Chad Channing.
  W październiku '88 Cobain po raz pierwszy roztrzaskuje gitarę podczas koncertu na Halloween w akademiku Evergreen State University in Olympia.
  Tego samego roku Nirvana dokonuje pierwszych nagrań na pierwszą płytę dla Sub Pop. Wszystko to kosztuje 606,17 $. Kwotę tę wykłada Jason Everman, który wkrótce wchodzi w skład zespołu, jako drugi gitarzysta.
  "Bleach" ukazuje się w czerwcu '89 i Nirvana wyrusza w tourneé po Stanach. Pod koniec trasy Everman wylatuje z zespołu. W ostatnich miesiącach 1990 r. grupa zrywa współpracę z Chadem Channingiem i przyjmuje już ostatniego perkusistę Davida Grohl'a (z rozwiązanego zespołu Scream).
  30.04.1991 Nirvana podpisuje kontrakt z Geffen DGC Records. Nagrywają "Nevermind" i 46 251 kopii dociera za granicę. Płyta kolejno debiutuje na miejscu 144 Billboardu (X.1991) i otrzymuje status złotej płyty, potem platynowej (XI.1991), awansuje na 10. pozycję (I.1992), aż w końcu - 01.II.1992 - wchodzi na 1. pozycję Billboardu.
  W tym czasie MTV nie przestaje puszczać "Smells Like Teen Spirit". Piosenka zostaje uznana za hymn pokolenia i hit wszechczasów. Zespół zdobywa ogromną popularność. Z końcem 1992 r. ukazuje się płyta "Incesticide" zawierająca niepublikowane wcześniej utwory. Płyta nie wywołuje takiej histerii fanów jak "Nevermind", ale również spotyka się z gorącym przyjęciem.
  W 1993 r. Nirvana nagrywa "In Utero" pod okiem Steve'a Albini (Jesus Lizard, Big Black). Budzi ona wiele kontrowersji. W ostatniej chwili przed premierą zmieniano zarówno okładkę, jak i liczbę utworów krążka. Miał on się nazywać "I hate myself and want to die", ale i tytuł i piosenka nie spotkały się z przychylnością wytwórni. W końcu jednak uzyskano porozumienie i płyta otrzymała format znany wszystkim. Niedługo po sukcesie rynkowym krążka, Nirvana nagrywa pamiętny koncert "Unplugged" dla MTV.
  Kilka miesięcy później w zespole dochodzi do różnego rodzaju konfliktów i problemów. Cobain zaczyna przesadzać za narkotykami, wobec czego przyjaciele z Nirvany wraz z żoną Kurta, umieszczają go w ośrodku odwykowym Exodus. Nie na długo, ponieważ Kurt szybko stamtąd ucieka. 8.IV.1994 r. zostaje znalezione ciało Cobaina. Wiadomo, że zginął 5.IV.1994 r., nie wiadomo jednak do końca jak zginął. Jego śmierć podzieliła fanów. Jedni wyznają teorię spisku i morderstwa, inni samobójstwa. Faktem jest jednak, że Kurt zostawił miliony fanów bez swojej muzyki. Nirvana zakończyła działalność, a jej członkowie pogrążyli się w żałobie wraz z fanami.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz